Okap kominowy to najczęściej wybierany typ okapów kuchennych. O czym powinniśmy pamiętać wtedy, gdy chcemy zdecydować się na taki model?
Głównym zadaniem okapu kuchennego jest neutralizowanie zapachów oraz usuwanie oparów, które powstają w kuchni podczas gotowania. Dzięki temu w kuchni możemy cieszyć się świeżym i czystym powietrzem.
Chociaż okap kuchenny nie jest obowiązkowym elementem wyposażenia kuchni, to jednak warto zdecydować się na jego zakup. Intensywne zapachy smażonej ryby, gotowanej kapusty czy też inne aromaty nie będą wtedy problemem. Okap pomoże także w wychwyceniu drobinek tłuszczu oraz zmniejszy poziom wilgotności w pomieszczeniu.
Najczęściej spotykanym typem okapu kuchennego jest okap kominowy, czyli okap montowany przy ścianie kuchni, nad kuchenką. O czym powinniśmy pamiętać wtedy, gdy chcemy zdecydować się na jego kupno?
Dobry okap kominowy do kuchni – czyli jaki?
W sklepach możemy znaleźć obecnie wiele różnych rodzajów okapów kominowych, które nazywane są także przyściennymi albo ściennymi.
Aby okap efektywnie dbał o czystość powietrza w kuchni, powinniśmy dobrać taki model, który będzie posiadał właściwe wymiary, będzie dopasowany do wielkości pomieszczenia, a także będzie gwarantował niezawodną, wydajną pracę. Ważne są także dodatkowe funkcje, dzięki którym gotowanie będzie jeszcze łatwiejsze.
Pochłaniacz czy wyciąg?
Okapy kominowe oferowane są w dwóch wariantach – jako pochłaniacze oraz jako wyciągi. Wybrane modele mogą pełnić także jedną z tych dwóch funkcji.
Pochłaniacz to okap, który działa w obiegu zamkniętym. Wyposażony jest w odpowiednie filtry, które pochłaniają zapachy i zatrzymują cząsteczki tłuszczu. Przefiltrowane powietrze wraca wtedy z powrotem do pomieszczenia. Taki okap nie wymaga podłączania do instalacji wentylacyjnej.

Natomiast wyciąg to okap, który podłączany jest do wentylacji. Dzięki temu możliwe jest odprowadzanie zużytego powietrza do instalacji i następnie na zewnątrz. Wyciągi również wyposażane są w odpowiednie filtry, w tym w filtry aluminiowe, które służą do zatrzymywania cząsteczek tłuszczu.
Właściwa wydajność okapu kominowego
Gdy zamierzamy kupić okap kominowy, powinniśmy dobrać go pod względem jego wydajności pracy. Ta z kolei ma powiązanie z wielkością pomieszczenia, w którym sprzęt ten ma być zamontowany.
Aby obliczyć rekomendowaną wydajność, powinniśmy pomnożyć kubaturę kuchni (jej wysokość, szerokość i głębokość) przez 5 dla minimalnej rekomendowanej wydajności. Oczywiście, im wydajność ta będzie wyższa, tym lepiej, ponieważ okap sprawniej poradzi sobie z poprawą jakości powietrza.
Funkcje okapu kominowego
Aby gotowanie z okapem kominowym było jeszcze łatwiejsze, warto zwrócić uwagę na jego dodatkowe funkcje.
Najlepiej, aby okap posiadał podświetlenie, na przykład LED. Wtedy pozwala na łatwe oświetlenie kuchenki i przestrzeni wokół niej. W sprzedaży znajdziemy także okapy z szeregiem innych funkcji, na przykład dezodorujące pomieszczenia, z timerem do ustawiania czasu pracy, sterowane na pilota, z radiem. Taki funkcje posiadają okapy kominowe Nortberg – renomowanej polskiej firmy specjalizującej się w sprzedaży internetowej okapów kuchennych.
Pamiętaj o odpowiednim montażu okapu kominowego!
Aby okap kominowy działał niezawodnie, powinniśmy także pamiętać o jego odpowiednim miejscu montażu, a dokładnie jego wysokości nad płytą grzewczą. Tylko wtedy będzie on szybko i skutecznie radził sobie z neutralizowaniem oparów oraz zapachów powstających w kuchni.
Rekomenduje się, aby okap kuchenny znajdował się na wysokości około 70-75 cm nad płytą grzewczą. Jeśli chcemy zamontować okap wyżej, powinniśmy wybrać model o większej szerokości.