Mam na imię Andrzej. Zapraszam na bloga. Będę pisał o swojej pracy i o swoim hobby. Korzenie to dla mnie to wszystko czym zajmuję się zawodowo czyli projektowanie wnętrz, Skrzydła to dla mnie rodzina, jej zdrowie i moje hobby czyli sport i nowe technologie. Zapraszam :)

Odszkodowania OC – wariant serwisowy i kosztorysowy

ford mustang

Z odszkodowania OC wypłacanego z polisy ubezpieczeniowej sprawcy wypadku czy kolizji można naprawić swój samochód lub też zakupić nowy, jeżeli okaże się, że szkoda jest całkowita i naprawa nie jest możliwa. W pierwszym z tych przypadków, gdy możliwe jest przeprowadzenie napraw, poszkodowany ma do wyboru dwa rozwiązania – naprawę w ramach wariantu serwisowego lub kosztorysowego. Czym różnią się one pomiędzy sobą?

Ubezpieczyciel, do którego zgłasza się osoba poszkodowana, może naprawić uszkodzony samochód albo też może zwrócić koszty związane z jego naprawą. Decyzja dotycząca wariantu likwidacji szkody zależna jest od osoby poszkodowanej, dlatego też w celu dobrania tej odpowiedniej należy poznać zalety i wady każdego z wariantów – serwisowego i kosztorysowego.

Wariant serwisowy

Wariant ten nazywany jest również bezgotówkowym lub potocznie określany jest „warsztatem”. W tym przypadku samochód naprawiany jest bez konieczności udziału jego właściciela, to znaczy pojazd wstawiany jest do warsztatu, a wszelkiego rodzaju rozliczenia następują pomiędzy warsztatem wykonującym naprawy a ubezpieczycielem. Warsztat, najczęściej jest to autoryzowana sieć naprawcza towarzystwa, dostarcza wszelkie faktury do ubezpieczyciela, niemniej jednak nie oznacza to, że poszkodowany nie ma wpływu na prowadzone prace.

Każdorazowo przed rozpoczęciem naprawy konieczne jest uzgodnienie z ubezpieczycielem wszelkich kosztów i sposobu przeprowadzenia naprawy pojazdu przez warsztat. Nie jest przy tym potrącana amortyzacja.

Naprawa w wariancie serwisowym najczęściej bazuje na:

  • średniej stawce za 1 roboczogodzinę dla warsztatu
  • normach czasowych producenta pojazdu w systemach Audatex lub Eurotax
  • cenach części i materiałów producenta pojazdu w systemach Audatex lub Eurotax

Wariant serwisowy jest wygodny dla właściciela samochodu, niemniej jednak zawsze konieczne jest także zapoznanie się z kosztorysem i zgłoszenie ewentualnych uwag, jako że może się okazać, że zawiera on przykładowo zamienniki zamiast części oryginalnych. Może również zdarzyć się, że towarzystwo zaneguje wysokość faktur wystawionych przez ASO.

Wariant kosztorysowy

W tym przypadku mowa również o wariancie gotówkowym lub „na wycenę”. Polega on na przeprowadzeniu oględzin pojazdu przez likwidatora ubezpieczyciela, a następnie na przygotowaniu przez niego kosztorysu naprawy. W tej sytuacji rozliczenie następuje pomiędzy poszkodowanym a towarzystwem ubezpieczeniowym, bez warsztatu, dlatego też właściciel pojazdu może wybrać go samodzielnie.

Wartość materiałów i części może być najczęściej pomniejszana o zużycie eksploatacyjne, czyli tak zwaną amortyzację części, chociaż nie jest to zgodne z prawem.

Naprawa w wariancie kosztorysowym najczęściej bazuje na:

  • średniej stawce za 1 roboczogodzinę dla warsztatu obliczaną na podstawie średniej cen dla danego miejsca zameldowania ubezpieczonego
  • normach czasowych producenta pojazdu w systemach Audatex lub Eurotax
  • liście podzespołów lub części przeznaczonych do wymiany, która zawarta jest w ocenie technicznej jego uszkodzeń oraz na cenach części i materiałów producenta pojazdu w systemach Audatex lub Eurotax

To często wybierany wariant na odszkodowanie OC przez kierowców, ponieważ mogą oni wówczas zarobić na różnicy pomiędzy wyceną a zapłatą za usługi. Trzeba jednak pamiętać o tym, że często wycena wartości szkody odbiega od rzeczywistych kosztów naprawy. Wobec tego konieczne jest zawsze zapoznanie się z przygotowanym kosztorysem firmy ubezpieczeniowej. Można go również negocjować, ponieważ zazwyczaj pierwsza wycena jest niedoszacowana, przykładowo może nie uwzględniać cen części oryginalnych.

Odszkodowania OC – wariant serwisowy i kosztorysowy
Przewiń na górę