Żylaki najczęściej pojawiają się u kobiet po czterdziestym roku życia, ale tak naprawdę zachorować może każdy. Aktualnie istnieje pełna gama metod leczenia żylaków, a także zapobiegania ich pojawianiu się. Jedną z najczęściej stosowanych jest kompresoterapia, czyli terapia uciskowa. Możemy przeprowadzać ją także z użyciem podkolanówek przeciwżylakowych.
Żylaki kończyn dolnych mają postać wrzecionowatych lub workowatych poszerzeń żył powierzchownych, dlatego dają one wrażenie wydłużonych i poskręcanych.
Głównym powodem żylaków są zaburzenia krążenia w nogach – krew nie potrafi odpływać z nóg prawidłowo, zaczyna w nich zalegać ze względu na osłabienie zastawek, a to przekłada się na nieprzyjemne objawy – obrzęki, opuchliznę, ból, powstawanie pajączków, uczucie ciężkich nóg. W konsekwencji przewlekła niewydolność żylna może dać również żylaki.
Wśród czynników sprzyjających przewlekłej niewydolności żylnej znajdują się:
- długotrwała praca w pozycji stojącej albo siedzącej
- zaburzenia hormonalne i stosowanie leków hormonalnych – tabletek antykoncepcyjnych, hormonalnej terapii zastępczej
- podnoszenie ciężarów
- okres ciąży
- częste zaparcia
Warto również wskazać, że żylaki w dużej mierze występują rodzinnie, dlatego przewlekła niewydolność żylna jest warunkowana genetycznie. Gdy podobny problem występuje u innych, bliskim nam osób, istnieje podwyższone ryzyko, że pojawi się również u nas.
Kompresoterapia – skuteczna i nieinwazyjna metoda na żylaki
Leczenie żylaków nie musi odbywać się z wykorzystaniem inwazyjnych operacji – najczęściej terapia rozpoczyna się od nieinwazyjnych metod, w tym kompresoterapii oraz farmakoterapii. Skupmy się tutaj na kompresoterapii, czyli na terapii uciskowej.
Terapia uciskowa stosowana jest w zmniejszeniu objawów przewlekłej niewydolności żylnej, a także w zapobieganiu pojawiania się tego problemu – profilaktycznie powinna być stosowana przez osoby, u których ryzyko pojawienia się tego schorzenia jest większe.
Do wyboru mamy różne produkty uciskowe:
- rajstopy
- pończochy
- podkolanówki
- opaski
Wyroby uciskowe tego rodzaju powodują nacisk na powierzchnię nóg. Przędza powoduje ucisk stopniowy – największy w okolicy kostki, a potem malejący aż do góry. Dzięki temu wpływa na poprawę krążenia krwi w nogach. Dochodzi wówczas do zmniejszenia średnicy poszerzonych żył, łatwiejszej pracy zastawek oraz do przywrócenia prawidłowej cyrkulacji krwi.
Wraz z lepszym krążeniem krwi można zauważyć zmniejszenie objawów przewlekłej niewydolności żylnej – nawet po jednym dniu noszenia wyrobów uciskowych. Nogi przestają boleć, obrzęki i opuchlizna zmniejszają się, dlatego nogi są lżejsze i każdy krok jest bardziej komfortowy.
Podkolanówki uciskowe – kiedy warto je wybrać?
Najczęściej wyroby uciskowe stosowane w terapii żylaków kojarzone są z rajstopami. Jednak do wyboru mamy również inne produkty, między innymi pończochy doskonałe pod sukienki oraz spódnice, a także podkolanówki, które dobrze pasują do dłuższych spódnic i sukienek oraz pod spodnie.
Podkolanówki możemy kupić w wielu różnych wersjach do wyboru – możemy dobrać je pod kątem ucisku, rodzaju palców (zamknięte albo otwarte), długości, a także rozmiaru oraz koloru.
Aby podkolanówki uciskowe dały najlepsze efekty, należy nosić je każdego dnia – od rana do wieczora. Należy też pamiętać o ich prawidłowym zakładaniu, a także o ręcznym praniu. Jeśli dojdzie do uszkodzenia tego rodzaju wyrobu, należy wymienić go na nowy – podziurawione albo nadmiernie rozciągnięte wyroby uciskowe nie dają oczekiwanego efektu.