Wzrastające ceny prądu i innych mediów słaniają do poszukiwania alternatyw. To jeden z powodów, dla których coraz bardziej popularne stają się instalacje, pozwalające wykorzystywać odnawialne źródła energii. Fotowoltaika przeżywa więc dynamiczny rozwój – tylko w 2017 roku przyłączono do sieci 12 500 mikroinstalacji fotowoltaicznych, niemalże podwajając ich liczbę w całej Polsce. Ale czy to faktycznie się opłaca?
Energia ze słońca
Branża fotowoltaiczna zajmuje się wytwarzaniem energii elektrycznej ze światła słonecznego. Zamienia ona promieniowanie słoneczne na prąd elektryczny i energię cieplną. Może posłużyć do ogrzewania wody, zasilania sieci energetycznej oraz samodzielnych urządzeń.
Fotowoltaika ma wiele zalet. Przede wszystkim jest łatwo dostępna. Wbrew pozorom w Polsce poziom nasłonecznienia jest dostatecznie dobry, by można było tworzyć ekonomicznie opłacalne instalacje fotowoltaiczne. Coraz bardziej zaawansowane technologie poprawiają efektywność paneli, a także pozwalają bilansować produkcję energii w pochmurne dni, noce czy zimą, kiedy dzień jest krótszy. Faktem jest, że fotowoltaika jest uzależniona od promieniowania słonecznego i w skali globalnej nie pozwoli na całkowitą rezygnację z elektrowni węglowych, jednakże jest ją w stanie skutecznie wesprzeć. Wiele gospodarstw domowych może ją z powodzeniem zastosować, przekazując nadwyżki energii do sieci.
Tanio i ekologicznie
Jedną z niewątpliwych zalet energii słonecznej jest to, że w dużej mierze jest to czysta energia. Ma ona bezemisyjny charakter. W wyniku jej eksploatacji nie powstają żadne szkodliwe substancje. Wytworzenie paneli fotowoltaicznych oraz ich utylizacja może być pewnym obciążeniem dla środowiska, jednakże zastosowanie fotowoltaiki przyczynia się do redukcji emisji gazów cieplarnianych.
Ponadto, technologia ta cechuje się dużą żywotnością i bezawaryjnością. Jest też w zasadzie bezobsługowa – poprawnie zamontowane panele posłużą latami. Wymaga wprawdzie odpowiedniej konserwacji, czasem wymiany zużytych elementów, ale i tak wiąże się z wymiernymi oszczędnościami.
Profesjonalne instalacje
Instalacja i montaż paneli oznacza oczywiście pewne koszta, jednakże wiele samorządów prowadzi programy w oparciu o dofinansowania unijne i rządowe. Dzięki nim można znacznie obniżyć wymagany na początku dość wysoki wkład finansowy. Przykładowo, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014-2020 można było uzyskać dofinansowanie nawet do 85 % kosztów kwalifikowanych. Fotowoltaika jednak stale tanieje, a cena prądu – w wyniku m.in. wzrostu ceny węgla i kosztów wytwarzania z niego energii – niestety stale rośnie. To oznacza, że fotowoltaika staje się coraz bardziej opłacalna. Boom na fotowoltaikę sprawia,że coraz więcej osób decyduje się na panele fotowoltaiczne, kolektory słoneczne i pompy ciepła. To skuteczne rozwiązania i dla domu, i dla biznesu. To także dobra inwestycja, bo energię można wykorzystywać nie tylko na bieżące potrzeby, ale i ją magazynować oraz odsprzedawać.