Esperanto

Esperanto - międzynarodowy język pomocniczy, stworzony przez Ludwika Zamenhofa w 1887. Twórca języka początkowo nazwał je po prostu lingvo internacia (dosł. język międzynarodowy). Esperanto (dosł. mający nadzieję) było początkowo pseudonimem Ludwika Zamenhofa. Jest uważany za najbardziej "naturalny" ze wszystkich języków sztucznych

Znakiem esperanta jest zielona gwiazda (zieleń – kolor nadziei), która znajduje się także na fladze esperanckiej.

Jak udowodniono nauka nowego języka pobudza umysł do myślenia i zapamiętywania, to świetna metoda na utrzymanie bądź poprawę kondycji umysłowej. Dzieci uczące się języków obcych otrzymują zazwyczaj lepsze wyniki w nauce i są bardziej kreatywni w rozwiązywaniu problemów.

Od września 2008 roku prowadzone są w Szkole Podstawowej im Stanisława i Jana Potoczków w Rdziostowie nieodpłatne zajęcia z języka esperanto prowadzone przez Panią Jolantę Kieres –emerytowanego lekarza stomatologii- miłośniczkę języka esperanto.

Efektem spotkań dzieci z Panią Jolantą Kieres był udział w Międzynarodowym Kongresiku Dziecięcym Darka Popieli- najlepszego ucznia.  „Darek był jednym z Polaków, ale musiał porozumiewać się przez tydzień po esperancku z dziećmi różnych ras, religii i kultur, które zjechały do Supraśla z różnych kontynentów. Radził sobie tak dobrze, że podczas uroczystego zamknięcia Kongresu Światowego w Białymstoku, był głównym aktorem w sztuce „Włos w zupie” i na scenie zachowywał się jak doświadczony artysta! Chłopak bezbłędnie posługiwał się esperantem i dwutysięczna publiczność go wcale nie speszyła” –pisała o tym wydarzeniu prasa.

Copyright © 2013 mk3Dprojekt.