Aktualności

Stowarzyszenie rozwija skrzydła

Jest nam miło poinformować, że we wrześniu br. zawarte zostało porozumienie  o udostępnieniu przez Powiat Nowosądecki dwóch pomieszczeń na I piętrze  Dworu  Morawskich w Marcinkowicach Stowarzyszeniu  Korzenie i Skrzydła.

Planujemy od 15 października br. w zabytkowym Dworku Morawskich w Marcinkowicach zorganizować Centrum Rodzinno-Edukacyjne, którego zadaniem będzie stworzenie możliwości kształcenia i rozwijania zdolności artystycznych, lingwistycznych dla młodzieży, osób dorosłych oraz seniorów na kursach, warsztatach, seminariach i wykładach. Dworek ma być miejscem spotkań, konferencji, seminariów, zajęć oraz koncertów.

W najbliższym czasie planowane są warsztaty kosmetyczne, ruchowe, psychologiczne, a także decupage (postarzanie przedmiotów) i sutasz (tworzenie biżuterii). Na niektórych zajęciach zapewniona będzie także opieka dla dzieci w wieku od 2 do 8 lat.

Więcej szczegółów już wkrótce!

Mariola Pękala-Piekarska

Prezes Zarządu

Wydawnictwa Powiatu Nowosądeckiego- polecamy!!!

Zachęcamy do zapoznania się z wydawnictwami Powiatu Nowosądeckiego. Pięknie wydane, opatrzone zachwycającymi zdjęciami, w wieloaspektowy sposób przedstawiają piękno i bogactwo regionu sądeckiego.

Publikacje do obejrzenia TUTAJ

Zapraszamy do lektury publikacji Stowarzyszenia

Celem wydania publikacji "Stanisław i Jan Potoczek - poznaj bliżej patronów Szkoły Podstawowej w Rdziostowie" jest przybliżenie dzieciom i młodzieży sylwetek wybitnych działaczy ludowych, Stanisława i Jana Potoczków, którzy jako pierwsi z warstwy chłopskiej dokonali przełomowych zmian i zaszli na wysokie stanowiska, dzięki własnej ambicji, sile charakteru i ogromnej woli oraz chęci poprawy życia chłopskiej społeczności. Mamy nadzieję, że ta niewielka publikacja będzie inspiracją dla młodego pokolenia w wytrwałym dążeniu do osiągnięcia założonych celów.

Publikacja została wydana dzięki dofinansowaniu ze środków Gminy Chełmiec.

Publikacja do pobrania poniżej:

Publikacja

FLORYSTYKA W RDZIOSTOWIE

Stowarzyszenie zorganizowało zajęcia florystyczne również w SP im. Stanisława i Jana Potoczków w Rdziostowie dla I i II klasy. Więcej o tym na stronie Szkoły Podstawowej TUTAJ

KWIATY ŁĄCZĄ POKOLENIA

Dnia 21 maja 2014 w ramach projektu „Kultura łączy pokolenia” realizowanego przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego odbyły się kolejne zajęcia rękodzielnicze - florystyczne w których brały udział słuchaczki Sądeckiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku oraz uczennice Szkoły nr 2  im. Św. Jadwigi Królowej w Nowym Sączu. Pani instruktor Anna Kotlarz dla dzieci przygotowała kwiaty sztuczne, a dla seniorów przepiękne, pachnące, świeże. Każdy z uczestników warsztatów mógł według własnej wizji stworzyć dzieło kwiatowe. Ile osób tyle kompozycji, wszystkie były piękne. Te zrobione przez dzieci podziwiałyśmy za ich pomysłowość i precyzyjność. Każde zajęcia pozwalają nam poznać tajniki układania kwiatów. Warsztaty odbyły się w świetlicy Szkoły Podstawowej nr 2 im. Św. Jadwigi Królowej w Nowym Sączu.

Galeria zdjęć do obejrzenia TUTAJ

 

MIĘDZYKULTUROWE,MIĘDZYPOKOLENIOWE SPOTKANIE

 Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 w Grybowie wraz z nauczycielami tej szkoły oraz Słuchacze Sądeckiego UTW mieli okazję brać udział w międzykulturowym i międzypokoleniowym wydarzeniu, które odbyło się 24 kwietnia br. w MCK „ Sokół” w Nowym Sączu.
W pierwszej części spotkania interesujący wykład pt.: „Tajniki ceramiki- ceramika w terapii” wygłosiła Magdalena Raczek, pracownik Pałacu Młodzieży w Nowym Sączu.  Miała niełatwe zadanie, gdyż musiała zaciekawić starszą i młodszą widownię. Dlatego przyniosła ze sobą glinę oraz narzędzia do jej modelowania. Seniorzy i dzieci mogli w praktyce popróbować tej niełatwej sztuki.

W drugiej części spotkania  zaprezentowana została sztuka artystów romskich - muzyka romska w wykonaniu zespołu KAŁE BAŁA pani Teresy Mirgi. Specyficzne instrumentarium grupy (łyżki drewniane, dzban metalowy, gitara, akordeon, kontrabas, mandolina) jest wyrazem powrotu "do źródeł"; tak grało się przed wiekami. Na repertuar KAŁE BAŁA składają się: stare pieśni Cyganów Karpackich (Polska, Słowacja, Węgry, Bałkany), własne kompozycje nawiązujące do romskich tradycji muzycznych, pieśni religijne (cygańskie i tłumaczone na język cygański). Występowali na najważniejszych festiwalach folkowych w Polsce i za granicą m.in. w Niemczech, Szwecji i Wielkiej Brytanii. Zespół dokonał także szeregu nagrań, m.in. dla Polskiego Radia i TVP oraz  Radia Berlińskiego, koncertował w Szwecji, Szkocji, Niemczech. Założycielką i kierownikiem artystycznym zespołu jest Teresa Mirga - wokalistka, gitarzystka, a także jedna z najbardziej znanych w Polsce poetek cygańskich (m.in. tomy "Soske kawka", "Pieśni z Czarnej Góry"). Ona także jest autorką tekstów do pieśni komponowanych przez zespół.

Seniorom i dzieciom tak spodobały się romskie melodie, że tańczyli w ich rytmie, w sali  MCK „Sokół”. Niezwykle ciekawie o kulturze romskiej opowiadali:  Adam Bartosz i Paweł Lechowski, znawcy kultury romskiej z Muzeum Okręgowego w Tarnowie. Romowie zabrali uczestników spotkania  w niezapomnianą podróż w głąb swojego świata, zaprezentowali  swoją unikatową tradycję i  kulturę, którą warto poznać. Po koncercie była możliwość oglądnięcia wystawy prac Romów z różnych krajów. Przepiękne obrazy i rzeźby zachwycały oglądających.

W spotkaniu uczestniczyli także jego inicjatorzy pan Zbigniew Piekarski Pełnomocnik Powiatu Nowosądeckiego ds. Mniejszości Narodowych oraz pan Krzysztof Popiela Pełnomocnik Prezydenta Miasta Nowego Sącza ds. Romów.

Wykład został dofinansowany ze środków Województwa Małopolskiego w ramach projektu „Kultura łączy pokolenia”

 

Zdjęcia do obejrzenia TUTAJ

KULTURA ŁĄCZY POKOLENIA

Stowarzyszenie Korzenie i Skrzydła Stowarzyszenie oraz Sądecki Uniwersytet Trzeciego Wieku od 1 kwietnia do 31 lipca realizują projekt „Kultura łączy pokolenia”, dofinansowany ze środków Województwa Małopolskiego.

Projekt skierowany jest do seniorów i dzieci szkół podstawowych z Miasta Nowego Sącza oraz Powiatu Nowosądeckiego. Jednym z najważniejszych celów zadania jest stworzenie możliwości uczestnictwa w życiu kulturalnym i integracji przedstawicieli różnych grup społecznych: dzieci i seniorów. Ideą projektu jest rozwinięcie aktywności twórczej seniorów, spotkanie osoby starszej z młodą, nowoczesności z tradycją.

W ramach projektu, 24 kwietnia 2014 r. w Małopolskim Centrum Kultury Sokół o godz. 11:00 zostanie zorganizowany wykład „Tajniki ceramiki. Ceramika w terapii przez sztukę”, który będzie miał charakter międzypokoleniowy - weźmie w nim udział grupa seniorów i dzieci. Wykład poprowadzi  mgr Magdalena Jaksa-Raczek, wieloletni pedagog i artysta, pracownik Pałacu Młodzieży i PWSZ w Nowym Sączu
Ponadto w okresie od kwietnia do lipca odbywać się będą warsztaty muzyczne oraz warsztaty rękodzielnicze-florystyczne, które  będą okazją nie tylko do twórczego spędzenia czasu, odkrycia w sobie pasji i nieznanych być może talentów. Stworzą one również okazję do spotkania innych osób o podobnych zainteresowaniach, do ciekawych rozmów, do zrelaksowania się i odpoczynku od codziennej bieganiny. Warsztaty muzyczne będą prowadzone przez mgr Barbarę Porzucek, natomiast warsztaty rękodzielnicze- florystyczne poprowadzi pani Anna Kotlarz.
Swą „działalność teatralną” dzieci i seniorzy będą mogli wzbogacić o wyjazd autokarowy do Teatru. Dzięki temu uczestnicy będą mieli możliwość obejrzenia teatru od wewnątrz, poznania jego kulisów.  Uczestnicy wyjazdu będą mieli również okazję do spotkania z aktorem oraz poznania „od kuchni” jego pracy. Wyjazd do teatru zaplanowany jest na 4 czerwca 2014 r. do Teatru Współczesnego w Krakowie na spektakl „Przygody Koziołka Matołka”

Podsumowaniem wydarzeń będzie wydanie Biuletynu Sądeckiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Publikacja będzie miała za zadanie promować współprace międzypokoleniową seniorów i młodzieży, korzyści płynące z aktywizacji społecznej seniorów. W publikacji zostanie zaprezentowana dokumentacja z przebiegu zorganizowanych wydarzeń.  Wydanie Biuletynu zaplanowane jest w okresie czerwiec - lipiec 2014 r. Publikacja będzie bezpłatnie rozdystrybuowany m.in. do placówek szkolnych, organizacji pozarządowych, instytucji kultury, przedstawicieli władz samorządowych, uczelni wyższych.

 

BOCHNIA-WIELICZKA

Ostatni międzypokoleniowy wyjazd edukacyjno - turystyczny do Bochni i Wieliczki

Łza się w oku kręci na myśl, że ostatni międzypokoleniowy wyjazd edukacyjno - turystyczny jest już za nami. Tym razem grupa dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Grybowie, Szkoły Podstawowej im. Stanisława i Jana Potoczków w Rdziostowie oraz seniorów z Klęczan i Ropy odwiedziła Muzeum Motyli ARTHROPODA w Bochni oraz Zamek Żupny i Kopalnię Soli w Wieliczce.

W Bochni zobaczyliśmy wystawę „Systematyczny Przegląd Motyli Świata”, która jest największą stałą ekspozycją motyli świata w Polsce, liczącą ponad cztery i pół tysiąca (4725) okazów pochodzących z całego świata. Podczas unikalnej lekcji przyrody „Kolory kontynentów na skrzydłach motyli” dowiedzieliśmy się, że ćma nie musi być wcale szara, a motyl może być liściem, sową, pingwinem bądź tygrysem. O tym jak szybko lata ważka, jak wygląda największy motyl europejski, po co motylom potrzebne jest słońce oraz o tym, że motyle widzą tylko trzy kolory opowiadał nam pracownik muzeum - Filip Kobiela.

Z kolei w Wieliczce zwiedziliśmy najpierw Zamek Żupny, czyli historyczną siedzibę zarządu kopalni. Mieliśmy także okazję wejść do najstarszego w Wieliczce (pochodzącego z XIII wieku) szybu poszukiwaczy, zobaczyć imponującą kolekcję solniczek z całego świata oraz kopię zbroi średniowiecznej.

Gdzie pod ziemią mieszka Skarbnik? Dlaczego sól nie zawsze jest biała? Dlaczego sól z kopalni jest taka zdrowa? Czy pod ziemią rosną kalafiory? Na te i na inne pytania uzyskaliśmy odpowiedź wędrując po Krainie Solilandii w Wielickiej Kopalni. Sprawdziliśmy także czy faktycznie ściany kopalni 135 m pod ziemią są słone. Zobaczyliśmy jak robotnicy w dawnej kopalni, na konopnych linach, z pochodniami w rękach zjeżdżali w czeluść szybów, a konie na specjalnych drewnianych płozach ciągnęły ogromne skały solne. Obejrzeliśmy także liczne rzeźby wykonane z soli. W jednej z sal została wyrzeźbiona scena z legendy, według której królewna węgierska Kinga wrzuciła swój pierścień zaręczynowy do sztolni na Węgrzech. A potem kazała w Wieliczce kopać głęboki dół, w którym robotnik znalazł bryłę minerału z zatopionym w niej pierścieniem.

Na dzieciach prawdopodobnie największe wrażenie zrobił Skarbnik oraz organizowane przez niego gry i zabawy. Wg seniorów najpiękniejszym miejscem, jakie zobaczyli w Kopalni, była kaplica świętej Kingi - ogromna sala, w której wszystko zrobione jest z różnych gatunków soli.

Wszystkim uczestnikom wycieczek edukacyjnych dziękujemy za udział i wspólnie spędzony czas. Mamy nadzieje, że wycieczki miały nie tylko walor edukacyjny, ale dostarczyły Wam pięknych przeżyć i niezapomnianych wrażeń.

                                                                                                                                                                                                                                  Organizatorzy

Strona 1 z 7

Copyright © 2013 mk3Dprojekt.